Combined Results

RaceTab 3 by MileSplit        Registered to: Alan Versaw, Colorado Track XC

               Gunnison Invitational - 9/18/2010 6:51:43 PM                
               Gunnison High School XC Course, Gunnison, CO                

                    Varsity Boys 5000 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Josh Noriega                 Salida                     16:28.93     1
  2 Joh Powell                   Gunnison                   17:46.09     2
  3 Jacob Adamson                Salida                     17:56.58     3
  4 Adrian Lovato                Gunnison                   17:58.84     4
  5 Colten Rogers                Telluride                  18:05.66     5
  6 Daniel De La Rosa            Delta                      18:05.89     6
  7 Ian Boucher                  Crested Butte              18:10.71     7
  8 Dustin Ownbey                Delta                      18:21.64     8
  9 Tyler Sorensen               Centauri                   18:26.94    --
 10 Kaleb Stephens               Del Norte                  18:40.11    10
 11 Nathan Loomis                Telluride                  18:46.55    11
 12 Garrett Lundberg             Salida                     18:47.50    12
 13 Cameron Bowman               Telluride                  19:01.57    13
 14 Brooks Rogers                Telluride                  19:05.65    14
 15 Jacob Ames                   Delta                      19:06.49    15
 16 Joe Murrelle                 Del Norte                  19:13.57    16
 17 Eric Newhouse                GJ Central                 19:20.23    17
 18 Shawn Beiriger               Del Norte                  19:21.56    18
 19 Avery Martinez               Salida                     19:23.82    19
 20 Forrest Smith                Crested Butte              19:31.54    20
 21 Andy MacIssac                Lake County                19:40.26    21
 22 Jordan Wall                  Sargent                    19:43.09    --
 23 Robert Tekansik              Lake County                19:46.84    23
 24 Evan Dirksen                 Gunnison                   19:49.99    24
 25 Adrian Reyes                 Salida                     19:51.12    25
 26 Ryan Mix                     Sargent                    19:54.73    --
 27 Zach Smith                   Gunnison                   20:01.39    27
 28 Brandon Miller               Gunnison                   20:02.25    28
 29 Carlos Jaquez                Centennial                 20:03.96    29
 30 John Haefeli                 Del Norte                  20:07.27    30
 31 DJ Carson                    Centennial                 20:08.62    31
 32 Jose Montez                  Center                     20:11.34    32
 33 Eli Baier                    Delta                      20:15.59    33
 34 Hayden Anderson              Salida                     20:19.81    34
 35 Bret Bigham                  Delta                      20:20.62    35
 36 Jay Peterson                 Salida                     20:32.17    --
 37 Steven Duce                  Ouray                      20:33.75    37
 38 Francisco Alegira            Center                     20:34.47    38
 39 Justin Clark                 Ouray                      20:42.21    39
 40 Joaquin Duran                Antonito                   20:42.73    --
 41 Cody Vincent                 Lake County                20:43.93    41
 42 Alek Holinstrom              Custer County              20:46.90    42
 43 Stephan Carson               Centennial                 20:50.59    43
 44 Ethan Baier                  Delta                      20:59.58    44
 45 Kelly Cannon                 Salida                     21:02.38    --
 46 Caleb Johnson                Salida                     21:02.96    --
 47 Chris Horarik                Salida                     21:03.52    --
 48 Hunter Gienapp               Gunnison                   21:03.91    48
 49 Noah Hughes                  Ouray                      21:04.31    49
 50 Freddie Ramirez              ?                          21:07.71    --
 51 Kyle Boyle                   Crested Butte              21:08.33    51
 52 Nicholas Pieper              Ouray                      21:08.64    52
 53 Jacob Davignon               Delta                      21:11.00    --
 54 Michael Haynoski             Salida                     21:12.67    --
 55 Marcus Martinez              Lake County                21:13.59    55
 56 Tucker Smith                 GJ Central                 21:21.63    56
 57 Lalo Lemus                   ?                          21:23.01    --
 58 Sean Mutz                    Custer County              21:24.00    58
 59 Caleb Lowe                   Salida                     21:27.14    --
 60 Elliott Riest                Salida                     21:28.37    --
 61 Brian O'Connor               Custer County              21:30.88    61
 62 Nate Beldon                  GJ Central                 21:35.53    62
 63 Zane Dezeeuw                 Ouray                      21:37.72    63
 64 Calvin Coombs                Centauri                   21:46.27    --
 65 Sergio Andrade               Delta                      21:49.06    --
 66 David Bright                 Crested Butte              21:49.87    66
 67 Jeff Hargrove                Crested Butte              21:53.49    67
 68 Henry Watson                 Custer County              22:04.68    68
 69 Jess Weaver                  Ouray                      22:08.45    69
 70 Bradon Wilson                Custer County              22:10.26    70
 71 Derek Green                  Ouray                      22:13.12    --
 72 Julio Maldenado              Center                     22:15.88    72
 73 Alfred Stouder               Telluride                  22:25.63    73
 74 Shane Barks                  GJ Central                 22:32.89    74
 75 Albert Evarts                Ouray                      22:35.41    --
 76 Jesse Koenig                 Salida                     22:38.82    --
 77 Ryan Jensen                  Del Norte                  23:01.81    77
 78 William Gilliam              Delta                      23:05.50    --
 79 Kyle Cotton                  Ouray                      23:08.04    --
 80 Jacob Fedel                  Ouray                      23:09.89    --
 81 Thomas Gilmartin             Centennial                 23:19.54    81
 82 Jace Jemberg                 Delta                      23:19.87    --
 83 Josh Fulton                  Delta                      23:30.17    --
 84 Thane Smith                  Salida                     23:40.44    --
 85 Eduardo Soria                Center                     24:01.00    85
 86 Tyler Bornsen                GJ Central                 24:15.90    86
 87 Patrick Link                 Ouray                      24:16.95    --
 88 Taylor Brown                 Delta                      24:37.12    --
 89 Sebastiaan Chavez            Delta                      24:44.32    --
 90 Tyler Smith                  GJ Central                 25:30.79    90
 91 Kyle Fowler                  Salida                     26:33.79    --
 92 Delano Sandoval              Antonito                   27:22.69    --
 93 Cody Smith                   Lake County                27:26.47    93
 94 Steven Glidden               Delta                      31:20.79    --
 95 Andrew Mixter                Delta                      32:33.00    --
 96 Darrell Claydon              Delta                      32:34.21    --
 97 Jacob Futrell                Delta                      33:48.58    --
 98 Cordell Futrell              Delta                      35:40.16    --
 99 Michael Seeds                Delta                      35:40.35    --
100 Eric Marshall                Delta                      44:44.18    --



                 Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores                  
==========================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4   (5)  (6) 
==========================================================================
  1 Salida                      35      1    3   12   19   25   34  
      Total Time: 1:12:37      Average: 18:09.21      1-4 Split: 2:55
  2 Telluride                   43      5   11   13   14   73    -  
      Total Time: 1:14:59      Average: 18:44.86      1-4 Split: 60
  3 Gunnison                    57      2    4   24   27   28   48  
      Total Time: 1:15:36      Average: 18:54.08      1-4 Split: 2:15
  4 Delta                       62      6    8   15   33   35   44  
      Total Time: 1:15:50      Average: 18:57.41      1-4 Split: 2:010
  5 Del Norte                   74     10   16   18   30   77    -  
      Total Time: 1:17:23      Average: 19:20.63      1-4 Split: 1:27
  6 Lake County                 140    21   23   41   55   93    -  
      Total Time: 1:21:25      Average: 20:21.16      1-4 Split: 1:33
  7 Crested Butte               144     7   20   51   66   67    -  
      Total Time: 1:20:40      Average: 20:10.12      1-4 Split: 3:39
  8 Ouray                       177    37   39   49   52   63   69  
      Total Time: 1:23:29      Average: 20:52.23      1-4 Split: 35
  9 Centennial                  184    29   31   43   81    -    -  
      Total Time: 1:24:23      Average: 21:05.68      1-4 Split: 3:16
 10 GJ Central                  209    17   56   62   74   86   90  
      Total Time: 1:24:50      Average: 21:12.57      1-4 Split: 3:13
 11 Center                      227    32   38   72   85    -    -  
      Total Time: 1:27:03      Average: 21:45.68      1-4 Split: 3:50
 12 Custer County               229    42   58   61   68   70    -  
      Total Time: 1:25:46      Average: 21:26.62      1-4 Split: 1:18


                   Varsity Girls 5000 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Kaiti Davis                  Salida                     19:46.83     1
  2 Valerie Stark                Custer County              19:53.05    --
  3 Rachel Hampton               Telluride                  20:36.69     3
  4 Dianna Miller                Centauri                   21:07.71     4
  5 Haydyn Pike                  Gunnison                   21:20.94     5
  6 Josephine Bush               Telluride                  21:25.91     6
  7 Dominica Alloy               Salida                     21:26.68     7
  8 Bethany Higgins              Salida                     21:41.05     8
  9 Amber Scott                  Crested Butte              21:50.46     9
 10 Clarissa Whiting             Delta                      21:58.26    10
 11 Mina Moscatelli              Crested Butte              22:20.23    11
 12 Maggie Murphy                Gunnison                   22:22.97    12
 13 Kirstin Whiting              Gunnison                   22:23.67    13
 14 Cleo Whiting                 Delta                      22:23.88    14
 15 Abby Whiting                 Crested Butte              22:44.82    15
 16 Sammi Sharrar                Salida                     22:47.54    16
 17 Amber Reynolds               Sargent                    22:51.49    17
 18 Maggie Cress                 Gunnison                   22:54.92    18
 19 Christina Burch              Center                     22:55.00    --
 20 Kyla Ownbey                  Delta                      22:58.43    20
 21 Jessie Hild                  Telluride                  23:08.34    21
 22 Tai Zollars                  Sargent                    23:15.76    22
 23 Morgan Haynie                GJ Central                 23:17.06    23
 24 Maddie Manning               Gunnison                   23:18.04    24
 25 Emily Stull                  GJ Central                 23:28.98    25
 26 Sabrina Garcia               Antonito                   23:35.91    --
 27 Emma Beckstead               GJ Central                 23:37.03    27
 28 Marissa Sorensen             Centauri                   23:53.58    28
 29 Jordyn Neely                 Del Norte                  23:55.97    --
 30 Taylor Schoenebaum           Ouray                      23:56.88    --
 31 Sage Kitson                  Salida                     23:57.43    31
 32 Brooke Love                  Salida                     24:02.03    32
 33 Kendra Johnson               Salida                     24:02.84    --
 34 Kaitlynn Witten              Centauri                   24:04.82    34
 35 Trisha O'Rourke              Del Norte                  24:17.43    --
 36 Abbey Pizel                  Sargent                    24:40.96    36
 37 Sarah Denhardt               Sargent                    24:42.46    37
 38 Erin Guy                     Gunnison                   25:02.95    38
 39 Shelby Koof                  Crested Butte              25:15.06    39
 40 Madeline Malzhan             Crested Butte              25:21.29    40
 41 Kylie Wilkinson              Del Norte                  25:21.54    --
 42 Taylor O'Neal                Crested Butte              25:22.20    42
 43 Deianna Martinez             GJ Central                 25:36.69    43
 44 Harper Griffin               Crested Butte              25:38.42    --
 45 Hannah Price                 Sargent                    25:38.42    45
 46 Emerald Cordova              Centauri                   25:46.56    46
 47 Mara McLaughlin              Crested Butte              25:48.44    --
 48 Kelsey Guthmiller            Ouray                      25:54.32    --
 49 Sophie Johnson               Ouray                      25:57.17    --
 50 Leta Stinson                 Delta                      26:03.04    50
 51 Felicia Vigil                Centennial                 26:05.52    --
 52 Vanessa Pinela               Delta                      26:09.14    52
 53 Jessie D'Aquila              Crested Butte              26:21.59    --
 54 Alexis Albert                Centennial                 26:43.33    --
 55 Jena D'Aquila                Crested Butte              26:53.39    --
 56 Neyva Hernandez              Lake County                26:59.51    56
 57 Stephene Radulla             Lake County                27:09.11    57
 58 Kara Riddle                  GJ Central                 27:09.51    58
 59 Hanna Lufkin                 Lake County                27:29.94    59
 60 Chelsa Parsons               Lake County                27:34.08    60
 61 Cailina Faison               Gunnison                   27:36.35    --
 62 Jesse Dean                   Crested Butte              28:04.12    --
 63 Karolina Hutniczak           Telluride                  28:10.61    63
 64 Julia Stinson                Delta                      28:18.96    64
 65 Jessy Allen                  Telluride                  29:47.43    65
 66 Sarah Glidden                Delta                      30:01.56    --
 67 Sue Ro                       Sargent                    30:09.06    67
 68 CeCe Brennan                 GJ Central                 32:57.36    68
 69 Charmaine Cunningham         GJ Central                 33:53.42    --
 70 Sarah Harper-Johnson         Crested Butte              36:21.39    --
 71 Pascal Nash                  Salida                     37:07.53    --



                 Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores                 
==========================================================================
    Team                        Pts     1    2    3    4   (5)  (6) 
==========================================================================
  1 Salida                      32      1    7    8   16   31   32  
      Total Time: 1:25:42      Average: 21:25.53      1-4 Split: 3:001
  2 Gunnison                    48      5   12   13   18   24   38  
      Total Time: 1:29:03      Average: 22:15.63      1-4 Split: 1:34
  3 Crested Butte               74      9   11   15   39   40   42  
      Total Time: 1:32:11      Average: 23:02.65      1-4 Split: 3:25
  4 Telluride                   93      3    6   21   63   65    -  
      Total Time: 1:33:22      Average: 23:20.39      1-4 Split: 7:34
  5 Delta                       94     10   14   20   50   52   64  
      Total Time: 1:33:24      Average: 23:20.91      1-4 Split: 4:05
  6 Sargent                     112    17   22   36   37   45   67  
      Total Time: 1:35:31      Average: 23:52.67      1-4 Split: 1:51
  7 Centauri                    112     4   28   34   46    -    -  
      Total Time: 1:34:53      Average: 23:43.17      1-4 Split: 4:39
  8 GJ Central                  118    23   25   27   43   58   68  
      Total Time: 1:35:60      Average: 23:59.94      1-4 Split: 2:20
  9 Lake County                 232    56   57   59   60    -    -  
      Total Time: 1:49:13      Average: 27:18.16      1-4 Split: 35