Licensed to Hinkley High School Track - Site License
HY-TEK's Meet Manager 5/10/2016 12:50 PM
CO 7 Championships - 5/7/2016
5/7/2016
Results
Event 2 Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
Finals
1 Robinson, Lj Elizabeth Hi 11.12 2.9 1 10
2 Thompson, LaTrail Vista Peak H 11.19 2.9 1 8
3 Kembel, Tate Fort Morgan 11.35 2.9 1 6
4 Culbreath, Daryl Englewood Hi 11.43 2.9 1 5
5 Hernandez, Fernando Alameda Inte 11.50 2.9 1 4
6 Ullery, Reece Elizabeth Hi 11.73 1.1 2 3
7 Perea, George Fort Morgan 11.75 2.9 1 2
8 Benson, Dylan Elizabeth Hi 11.77 1.1 2 1
9 Sims, Derek Weld Central 11.80 1.1 2
10 Brown, Dontre Vista Peak H 11.81 2.9 1
11 Montoya, Isaiah Skyview High 11.83 1.1 2
12 Atwood, Alex Fort Morgan 12.02 1.1 2
13 Woods, Timothy Skyview High 12.19 0.9 3
14 Jackson, Malek Vista Peak H 12.26 1.1 2
15 Ford, Kallen Weld Central 12.32 1.1 2
16 Sampson, Logan Englewood Hi 12.38 0.9 3
17 Yancy, C. Indiana Alameda Inte 12.39 0.9 3
18 Pereyra, Eliseo Fort Lupton 12.67 0.9 3
19 Casillas, Tristan Alameda Inte 12.69 0.9 3
20 Pereyra, Edgar Fort Lupton 12.69 0.9 3
21 Breazeale, Brock Englewood Hi 13.55 0.9 3
Event 4 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Fort Morgan High School 'A' 8:49.92 10
1) Lauck, Michael 2) Link, Trevor
3) Munoz, Heriberto 4) Shaver, Conner
2 Elizabeth High School 'A' 8:49.94 8
1) Boss, Jake 2) Fine, David
3) Richardson, Zachary 4) Smith, Andrew
3 Skyview High School 'A' 9:13.00 6
1) Johnson, Ray 2) Jones, Austin
3) Maestas, Bryce 4) Martinez, Jose
4 Alameda International High Sch 'A' 9:59.79 5
1) Andrade, Leonardo 2) Baca, Dominic
3) Fox, Dustin 4) Sanchez, Ezequiel
5 Weld Central High School 'A' 10:55.80 4
1) Alaswari, Sami 2) Guardado, Pedro
3) Montenegro, Jorge 4) Wagner, Isaac
Event 7 Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Morse, Jacob Elizabeth Hi 14.94 NWI 2 10
2 Anthony, Mason Elizabeth Hi 16.19 NWI 2 8
3 Finken, James Elizabeth Hi 16.72 NWI 2 6
4 Duran, Devon Fort Morgan 17.75 NWI 2 5
5 Huck, Chase Weld Central 18.72 NWI 2 4
6 Olabiran, Emmanuel Vista Peak H 19.92 NWI 2 3
7 Wells, Carson Vista Peak H 20.30 NWI 2 2
8 Martinez, Anthony Fort Lupton 21.99 NWI 1 1
9 Jones, Maverick Weld Central 22.31 NWI 2
10 Brown, Rashawn Vista Peak H 22.71 NWI 1
11 Clark, Reese Weld Central 22.92 NWI 1
Event 9 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Skyview High School 'A' 1:35.78 10
1) Butler, Deyvon 2) Elamo, Fuad
3) Montoya, Isaiah 4) Vigil, Michael
2 Alameda International High Sch 'A' 1:37.99 8
1) Hernandez, Fernando 2) Yancy, C. Indiana
3) Gonzales, Alex 4) Horsley, Ryan
3 Fort Morgan High School 'A' 1:39.52 6
1) Frick, Dawson 2) Sharp, Sterling
3) Duran, Devon 4) Perea, George
4 Weld Central High School 'A' 1:44.13 5
1) Cole, Matthew 2) Guenther, Adam
3) Huck, Chase 4) Mitchell, Jacob
-- Elizabeth High School 'A' DQ
1) Benson, Dylan 2) Curtis, Tyler
3) George, Brad 4) Robinson, Lj
Event 11 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Fine, David Elizabeth Hi 4:54.34 10
2 Johnson, Ray Skyview High 5:04.52 8
3 Gilmore, Niles Vista Peak H 5:10.06 6
4 Jimenez, Jose Fort Morgan 5:17.59 5
5 Munoz, Heriberto Fort Morgan 5:23.84 4
6 Fama, Trevor Englewood Hi 5:25.72 3
7 Lee, David Elizabeth Hi 5:27.03 2
8 Mijares, Javier Skyview High 5:27.75 1
9 Andrade, Leonardo Alameda Inte 5:29.07
10 Wagner, Isaac Weld Central 5:38.68
11 Williams, Jacob Elizabeth Hi 5:43.51
12 Guardado, Pedro Weld Central 5:46.21
13 Mata, Anthony Vista Peak H 5:48.24
14 Parsons, Robert Vista Peak H 6:21.45
15 Carpenter, Dylan Englewood Hi 6:25.31
16 Secudino, Adrian Weld Central 6:33.96
Event 13 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Elizabeth High School 'A' 44.17 10
1) Benson, Dylan 2) Curtis, Tyler
3) George, Brad 4) Robinson, Lj
2 Vista Peak High School 'A' 45.46 8
3 Skyview High School 'A' 46.40 6
1) Butler, Deyvon 2) Elamo, Fuad
3) Montoya, Isaiah 4) Vigil, Michael
4 Fort Morgan High School 'A' 47.28 5
1) Atwood, Alex 2) Herrera, Luis
3) Sharp, Sterling 4) Perea, George
5 Weld Central High School 'A' 49.72 4
1) Ford, Kallen 2) Gomez, Adolfo
3) Gonzalez, Sergio 4) Hyberg, Dylan
-- Alameda International High Sch 'A' DQ
1) Casillas, Tristan 2) Yancy, C. Indiana
3) Gonzales, Alex 4) Hernandez, Fernando
Event 15 Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Maestas, Bryce Skyview High 52.32 3 10
2 Westra, Sam Englewood Hi 52.97 3 8
3 Culbreath, Daryl Englewood Hi 53.16 3 6
4 Horsley, Ryan Alameda Inte 53.78 3 5
5 Vigil, Michael Skyview High 54.64 3 4
6 Baca, Dominic Alameda Inte 54.74 3 3
7 Moya, Donovan Fort Morgan 55.82 3 2
8 Spangler, Asher Elizabeth Hi 56.00 2 1
9 Sims, Derek Weld Central 57.35 2
10 Blackburn, Taylor Englewood Hi 58.34 2
11 Sepeda, Julian Fort Morgan 58.89 2
12 Sanchez, Ezequiel Alameda Inte 59.66 2
13 Parker, Kaleb Weld Central 1:00.04 2
14 Pereyra, Eliseo Fort Lupton 1:01.97 1
15 Curtin, Marcus Elizabeth Hi 1:03.03 1
16 Clark, Reese Weld Central 1:05.25 1
Event 17 Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Morse, Jacob Elizabeth Hi 39.80 2 10
2 Anthony, Mason Elizabeth Hi 40.68 2 8
3 Finken, James Elizabeth Hi 43.77 2 6
4 Duran, Devon Fort Morgan 44.86 2 5
5 L'Esperance, Michael Skyview High 47.41 2 4
6 Olabiran, Emmanuel Vista Peak H 47.49 1 3
7 Demilt, Derek Englewood Hi 47.60 2 2
8 Lujan, Dominic Skyview High 48.16 1 1
9 Huck, Chase Weld Central 48.67 2
10 Brown, Rashawn Vista Peak H 49.08 1
11 Wells, Carson Vista Peak H 50.86 2
12 Jones, Maverick Weld Central 56.43 1
Event 19 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shaver, Conner Fort Morgan 2:05.13 10
2 Maestas, Bryce Skyview High 2:08.70 8
3 Boss, Jake Elizabeth Hi 2:11.41 6
4 Lauck, Michael Fort Morgan 2:14.61 5
5 Campbell, Braydon Elizabeth Hi 2:15.50 4
6 Link, Trevor Fort Morgan 2:16.56 3
7 Smith, Andrew Elizabeth Hi 2:16.84 2
8 Baca, Dominic Alameda Inte 2:18.67 1
9 Jones, Austin Skyview High 2:21.04
10 Alvarez, Alan Skyview High 2:22.95
11 Wagner, Isaac Weld Central 2:28.68
12 Fama, Trevor Englewood Hi 2:33.49
13 Alaswari, Sami Weld Central 2:35.84
14 Bueno, Carlos Alameda Inte 2:36.99
15 Montenegro, Jorge Weld Central 2:38.29
Event 21 Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 George, Brad Elizabeth Hi 22.87 1.7 3 10
2 Thompson, LaTrail Vista Peak H 23.26 1.7 3 8
3 Kembel, Tate Fort Morgan 23.26 1.7 3 6
4 Curtis, Tyler Elizabeth Hi 23.45 1.7 3 5
5 Westra, Sam Englewood Hi 23.53 1.7 3 4
6 Culbreath, Daryl Englewood Hi 23.72 1.7 3 3
7 Horsley, Ryan Alameda Inte 24.11 1.1 2 2
8 Perea, George Fort Morgan 24.22 1.1 2 1
9 Benson, Dylan Elizabeth Hi 24.26 1.1 2
10 Brown, Dontre Vista Peak H 24.50 1.7 3
11 Sims, Derek Weld Central 24.52 1.7 3
12 Atwood, Alex Fort Morgan 24.87 1.1 2
13 Jackson, Malek Vista Peak H 25.17 2.1 1
14 Cole, Matthew Weld Central 25.31 2.1 1
15 Woods, Timothy Skyview High 25.35 1.1 2
16 Elamo, Ture Skyview High 25.74 1.1 2
17 Sampson, Logan Englewood Hi 25.82 1.1 2
18 Casillas, Tristan Alameda Inte 26.46 2.1 1
19 Parker, Kaleb Weld Central 27.07 2.1 1
Event 23 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Fine, David Elizabeth Hi 10:28.77 10
2 Richardson, Zachary Elizabeth Hi 10:33.14 8
3 Johnson, Ray Skyview High 11:14.51 6
4 Rojo, Noah Fort Morgan 11:24.66 5
5 Gilmore, Niles Vista Peak H 11:24.88 4
6 Mijares, Javier Skyview High 11:42.02 3
7 Hobbs, Terrence Skyview High 11:54.37 2
8 Andrade, Leonardo Alameda Inte 11:59.42 1
9 Greenwood, Isaac Fort Morgan 12:21.07
10 Fox, Dustin Alameda Inte 12:30.94
11 VanPutten, Reese Elizabeth Hi 12:32.65
12 McDaniel, Hunter Weld Central 13:58.72
Event 25 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Skyview High School 'A' 3:34.93 10
1) Butler, Deyvon 2) Maestas, Bryce
3) Montoya, Isaiah 4) Vigil, Michael
2 Elizabeth High School 'A' 3:35.56 8
1) Anthony, Mason 2) Boss, Jake
3) George, Brad 4) Morse, Jacob
3 Englewood High School 'A' 3:54.55 6
1) Culbreath, Daryl 2) Demilt, Derek
3) Fama, Trevor 4) Westra, Sam
4 Fort Morgan High School 'A' 3:54.60 5
1) Frick, Dawson 2) Link, Trevor
3) Munoz, Heriberto 4) Shaver, Conner
5 Weld Central High School 'A' 4:06.57 4
1) Cole, Matthew 2) Guenther, Adam
3) Parker, Kaleb 4) Lesnansky, Mykkel
6 Alameda International High Sch 'A' 4:14.28 3
1) Baca, Dominic 2) Casillas, Tristan
3) Sanchez, Ezequiel 4) Horsley, Ryan
Event 27 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sims, Derek Weld Central 5-05.00 10
2 Whitley, Tyler Elizabeth Hi J5-05.00 8
3 Gonzales, Alex Alameda Inte 5-03.00 6
4 Gonzalez, Sergio Weld Central 5-01.00 5
5 Miller, Luka Fort Morgan 4-09.00 4
6 Alaswari, Sami Weld Central 4-07.00 3
Event 29 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McBride, Toby Fort Morgan 46-08.50 10
2 Spires, Jaylen Alameda Inte 40-06.00 8
3 Hochanadel, John Fort Morgan 39-09.00 6
4 Stuchlik, Tyler Elizabeth Hi 36-04.00 5
5 Gomez, Pedro Skyview High 35-06.50 4
6 Wagner, Rj Elizabeth Hi 34-02.50 3
7 Anderson, Dwight Englewood Hi 33-11.50 2
8 Ramos, Jorge Fort Morgan 33-07.25 1
9 Urbina, Isaai Skyview High 33-06.00
10 Mitchell, Jacob Weld Central 30-03.25
11 Saunders, Wyatt Elizabeth Hi 29-07.50
12 Martin, Andrew Vista Peak H 28-04.00
13 Benvenuti, Alex Weld Central 28-00.50
14 Rees, Thomas Weld Central 26-02.00
15 Cordova, Enrique Skyview High 25-08.75
Event 31 Boys Long Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Kembel, Tate Fort Morgan 20-06.00 -0.8 10
2 Hernandez, Josh Elizabeth Hi 20-01.50 0.2 8
3 Ullery, Reece Elizabeth Hi 19-08.00 +0.0 6
4 Elamo, Fuad Skyview High J19-08.00 1.3 5
5 Curtis, Tyler Elizabeth Hi 19-02.50 0.3 4
6 Padilla, Isaiah Fort Lupton 19-01.50 1.3 3
7 Gonzalez, Sergio Weld Central 18-09.00 3.0 2
8 Sharp, Sterling Fort Morgan 18-05.00 0.8 1
9 Hernandez, Fernando Alameda Inte J18-05.00 0.4
10 Olam, Emmanuel Skyview High 17-03.50 +0.0
11 Kemm, Marcus Skyview High 17-01.00 0.9
12 Blackburn, Taylor Englewood Hi 16-01.50 1.8
13 Hurtado-Nixon, Zane Alameda Inte 15-10.00 1.2
14 Gomez, Adolfo Weld Central 14-08.00 1.0
Event 33 Boys Triple Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Hernandez, Josh Elizabeth Hi 41-06.00 1.2 10
2 Elamo, Fuad Skyview High 40-06.00 1.2 8
3 Ullery, Reece Elizabeth Hi 40-02.00 0.7 6
4 Olam, Emmanuel Skyview High 40-01.00 1.0 5
5 Gonzales, Alex Alameda Inte 38-07.00 0.9 4
6 Elamo, Ture Skyview High 37-00.00 2.1 3
7 Demilt, Derek Englewood Hi 33-06.50 1.2 2
8 Jones, Maverick Weld Central 30-00.00 0.3 1
9 Medina, Adrian Fort Lupton 29-08.00 0.2
Event 35 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hochanadel, John Fort Morgan 129-05 10
2 McBride, Toby Fort Morgan 118-06 8
3 Gomez, Pedro Skyview High 110-07 6
4 Kroskob, Austin Fort Morgan 103-06 5
5 Urbina, Isaai Skyview High 100-04 4
6 Wagner, Rj Elizabeth Hi 98-02 3
7 Demilt, Derek Englewood Hi 90-08 2
8 Benvenuti, Alex Weld Central 88-06 1
9 Rees, Thomas Weld Central 86-09
10 Bauderer, Robert Skyview High 82-08
11 Martin, Andrew Vista Peak H 81-08
12 Stuchlik, Tyler Elizabeth Hi 81-04
13 Cole, Matthew Weld Central 79-07
14 Saunders, Wyatt Elizabeth Hi 79-01
15 Anderson, Dwight Englewood Hi 75-07
16 Kelsch-Haghiri, David Alameda Inte 53-03
Event 37 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stuchlik, Ryan Elizabeth Hi 13-00.00 10
2 Stout, Jacob Elizabeth Hi 10-06.00 8
3 Cline, Colton Elizabeth Hi 8-06.00 6
4 Hyberg, Dylan Weld Central 8-00.00 5
5 Sharp, Nathan Weld Central 6-00.00 4
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Elizabeth High School 223 2) Fort Morgan High School 140
3) Skyview High School 114 4) Weld Central High School 52
5) Alameda International High 50 6) Englewood High School 43
7) Vista Peak High School 42 8) Fort Lupton High School