Varsity Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ethan Klingenberg 12 Bertrand 10.97h
2 Kody Keller 12 Hi-Line 11.40h
3 Jonah Nelson 11 Bertrand 11.45h
4 Clayton Berry 12 Southern Valley (Oxford) 11.50h
5 Colton Stubbs 10 Hi-Line 11.52h
6 Alexander Davies 12 St Patrick 11.70h
7 Josh Davies 10 St Patrick 11.90h
8 Shay Swanson 11 Loomis 11.96h
Varsity Boys 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ethan Klingenberg 12 Bertrand 11.10h
2 Jonah Nelson 11 Bertrand 11.20h
3 Shay Swanson 11 Loomis 11.40h
4 Clayton Berry 12 Southern Valley (Oxford) 11.50h
4 Alexander Davies 12 St Patrick 11.50h
4 Kody Keller 12 Hi-Line 11.50h
4 Josh Davies 10 St Patrick 11.50h
8 Colton Stubbs 10 Hi-Line 11.60h
9 Logan O'Malley 12 St Patrick 11.61h
10 Grant Haussermann 9 Franklin 11.80h
10 Trevor Jorges 12 Hi-Line 11.80h
12 Drew Harbor 9 Elm Creek 11.90h
13 Chris Larson 9 Loomis 12.00h
14 Austin Warburton 11 Arapahoe 12.20h
15 Owen Brown 11 Bertrand 12.40h
16 Travis Quintana 12 Elm Creek 12.50h
16 Colton Bower 11 Franklin 12.50h
18 Evan Kolami 9 Franklin 12.60h
19 Peyton Herrick 9 Alma 12.70h
19 River Eddy 9 Alma 12.70h
21 Rafe Hill 9 Arapahoe 12.80h
22 Conner Luke 12 Arapahoe 13.00h
23 Dylan Bahe 10 Arapahoe 13.10h
23 Rian Grove 9 Southern Valley (Oxford) 13.10h
25 Matthew Morgan 9 Cambridge 13.20h
26 Jeramyah Ruskamp 9 Southern Valley (Oxford) 13.50h
26 Jonathan Thaden 9 Elm Creek 13.50h
28 Domonic Ayer 12 Cambridge 13.70h
29 Anton Cook 9 Alma 16.10h
Varsity Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ethan Klingenberg 12 Bertrand 22.80h
2 Josh Davies 10 St Patrick 23.80h
3 Isaiah Bullis 10 Hi-Line 24.00h
4 Heirigs Joseph 12 St Patrick 24.60h
5 Alexander Davies 12 St Patrick 24.70h
6 Cooper Ray 11 Hi-Line 24.80h
7 Drew Harbor 9 Elm Creek 25.10h
8 Gabriel Kimball 11 Loomis 25.30h
Varsity Boys 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ethan Klingenberg 12 Bertrand 22.90h
2 Josh Davies 10 St Patrick 24.10h
3 Isaiah Bullis 10 Hi-Line 24.60h
3 Alexander Davies 12 St Patrick 24.60h
5 Heirigs Joseph 12 St Patrick 24.65h
6 Drew Harbor 9 Elm Creek 24.80h
7 Gabriel Kimball 11 Loomis 25.00h
7 Cooper Ray 11 Hi-Line 25.00h
9 Colton Carlson 11 Arapahoe 25.10h
10 Quintin Shaner 11 Cambridge 25.30h
11 Khaleb Pafford 12 Loomis 25.40h
12 Jackson Furlong 12 Bertrand 25.60h
13 Colton Bower 11 Franklin 25.90h
14 Christian Penny 12 Wilcox-Hildreth 26.00h
15 Bastin Gillet 10 Arapahoe 26.40h
16 Travis Quintana 12 Elm Creek 26.80h
17 Adan Gonzalez-Orozco 10 Bertrand 27.00h
18 Hunter Perks 9 Cambridge 27.20h
19 Evan Kolami 9 Franklin 27.30h
20 Gabe White 11 Arapahoe 27.40h
21 Barett Haussermann 11 Franklin 27.60h
22 Peyton Herrick 9 Alma 27.70h
23 Conner Luke 12 Arapahoe 28.00h
24 Jonathan Thaden 9 Elm Creek 28.40h
25 Jeramyah Ruskamp 9 Southern Valley (Oxford) 28.48h
26 Matthew Morgan 9 Cambridge 28.80h
27 Adam Gesick 11 Alma 29.50h
28 Giorgi Tsikarishvili 11 Southern Valley (Oxford) 29.90h
Shay Swanson 11 Loomis NT
Trevor Jorges 12 Hi-Line NT
Rian Grove 9 Southern Valley (Oxford) NT
Varsity Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Arik Ackerman 12 Bertrand 53.80h
2 Jordan Kranz 12 Hi-Line 54.80h
3 Christian Penny 12 Wilcox-Hildreth 55.70h
4 Carter Erickson 10 Elm Creek 56.50h
5 Derek Trompke 11 Cambridge 56.80h
6 Gabriel Kimball 11 Loomis 57.00h
7 Tristian White 11 Arapahoe 57.80h
8 Reilley Einspahr 12 Arapahoe 58.28h
9 Heirigs Joseph 12 St Patrick 58.29h
10 Ben Hoberty 9 Cambridge 59.80h
11 James Heirigs 9 St Patrick 1:00.10h
12 Ayden Moore 11 Hi-Line 1:01.30h
13 River Eddy 9 Alma 1:03.10h
14 Grant Beitler 11 Hi-Line 1:03.20h
14 Evan Kolami 9 Franklin 1:03.20h
16 Adyn Thooft 10 Southern Valley (Oxford) 1:03.30h
16 Colton Dahlgren 12 Alma 1:03.30h
18 Kade Sindt 9 Elm Creek 1:04.10h
19 Damien Jensen 11 Loomis 1:04.50h
20 Lucas Linden 9 Wilcox-Hildreth 1:04.60h
21 Matthew Morgan 9 Cambridge 1:04.65h
22 Rafe Hill 9 Arapahoe 1:04.68h
23 Matt Ayres 10 Franklin 1:05.80h
24 Shay Hubbard 10 Elm Creek 1:06.10h
25 Austin Christian 12 Alma 1:07.70h
26 Robert Richmond 11 Wilcox-Hildreth 1:14.40h
27 Landon Boettcher 11 Franklin 1:15.10h
28 Kayne Gonzalez 11 Bertrand 1:15.60h
29 Eklin Reyes 9 Loomis 1:28.80h
30 Lane Schoff 10 Bertrand 1:35.50h
Rian Grove 9 Southern Valley (Oxford) NT
Varsity Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jordan Kranz 12 Hi-Line 2:09.40h
2 Trent Watkins 10 Elm Creek 2:15.40h
3 Treyton Evans 9 Hi-Line 2:16.00h
4 Trevin Edwards 12 Loomis 2:16.40h
5 Dax Connick 10 St Patrick 2:17.80h
6 James Heirigs 9 St Patrick 2:18.00h
7 Landon Andersen 12 Bertrand 2:18.80h
8 Sam Troshynski 9 St Patrick 2:19.10h
9 Derek Trompke 11 Cambridge 2:20.00h
10 Jose Lund 11 Bertrand 2:20.10h
11 Carter Bose 12 Southern Valley (Oxford) 2:20.60h
12 Campbell Schutz 9 Arapahoe 2:22.00h
13 James Dubbs 11 Alma 2:26.00h
14 Clay Bohr 9 Loomis 2:28.50h
15 Adyn Thooft 10 Southern Valley (Oxford) 2:30.70h
16 Shay Hubbard 10 Elm Creek 2:31.00h
17 Jakin Neal 9 Alma 2:31.10h
18 Kade Sindt 9 Elm Creek 2:35.40h
19 Isaac DeJonge 9 Franklin 2:40.70h
20 Lucas Linden 9 Wilcox-Hildreth 2:40.90h
21 Chase Bunger 10 Wilcox-Hildreth 2:43.50h
22 Keegan Linden 11 Wilcox-Hildreth 2:43.90h
23 Cole Broeker 10 Southern Valley (Oxford) 2:44.00h
24 Tanner North 9 Arapahoe 2:47.00h
25 Gavin Dunse 9 Alma 2:54.00h
26 Cale Schoff 10 Loomis 2:57.00h
27 Clayton Kuck 9 Bertrand 3:06.00h
Ayden Moore 11 Hi-Line NT
Mason Noel 10 Southern Valley (Oxford) NT
Landon Boettcher 11 Franklin NT
Varsity Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jarrett Miles 9 St Patrick 5:04.00h
2 Andrew Russell 12 Alma 5:07.90h
3 Trent Watkins 10 Elm Creek 5:09.00h
4 Dax Connick 10 St Patrick 5:11.00h
5 Isaac Goshert 12 Arapahoe 5:13.00h
6 Trevin Edwards 12 Loomis 5:13.20h
7 Colten Fischer 12 Alma 5:22.60h
8 Landon Andersen 12 Bertrand 5:23.30h
9 Shane Horwart 12 Cambridge 5:27.00h
10 Grayson Sheen 9 Wilcox-Hildreth 5:33.00h
11 Campbell Schutz 9 Arapahoe 5:39.00h
11 William Toldstedt 9 St Patrick 5:39.00h
13 Aidan Gunderson 11 Cambridge 5:41.00h
14 Nate Hodge 12 Hi-Line 5:45.00h
15 Griffin Stemper 9 Alma 5:45.20h
16 Dashiell Alexander 10 Bertrand 5:51.00h
Kaden Weaver 9 Loomis NT
Isaac DeJonge 9 Franklin NT
Colton Wagner 10 Bertrand NT
Luke Bennetts 11 Wilcox-Hildreth NT
Kyler Carraher 9 Franklin NT
Johnathan Deisley 9 Arapahoe NT
Varsity Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Jarrett Miles 9 St Patrick 10:51.20h
2 Kyler Carraher 9 Franklin 11:10.30h
3 Andrew Russell 12 Alma 11:12.40h
4 Isaac Goshert 12 Arapahoe 11:12.50h
5 Shane Horwart 12 Cambridge 11:26.60h
6 Aidan Gunderson 11 Cambridge 12:11.60h
7 William Toldstedt 9 St Patrick 12:13.00h
8 Griffin Stemper 9 Alma 12:15.00h
9 Nate Hodge 12 Hi-Line 12:33.00h
10 Kaden Weaver 9 Loomis 12:39.00h
11 Isaac DeJonge 9 Franklin 12:50.60h
12 Dashiell Alexander 10 Bertrand 12:57.00h
13 Johnathan Deisley 9 Arapahoe 13:33.00h
14 Colton Wagner 10 Bertrand 13:37.00h
15 Corbin Carpenter 9 Arapahoe 14:03.00h
16 Coleman Langford 9 Bertrand 14:35.30h
Varsity Boys 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Clayton Berry 12 Southern Valley (Oxford) 15.60h
2 Will Moats 10 St Patrick 15.65h
3 Gunnar Hadley 10 Loomis 17.20h
4 Dahlton Wood 11 Cambridge 17.40h
5 Nolan Meyers 12 Arapahoe 18.00h
6 Caleb Munson 11 St Patrick 18.20h
7 Trevor Brown 11 Southern Valley (Oxford) 18.60h
8 Will Krondak 9 St Patrick 20.08h
Varsity Boys 110m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Clayton Berry 12 Southern Valley (Oxford) 15.60h
2 Will Moats 10 St Patrick 16.00h
3 Caleb Munson 11 St Patrick 17.50h
4 Dahlton Wood 11 Cambridge 17.80h
5 Gunnar Hadley 10 Loomis 18.10h
6 Nolan Meyers 12 Arapahoe 18.20h
7 Will Krondak 9 St Patrick 19.31h
8 Trevor Brown 11 Southern Valley (Oxford) 19.80h
9 Lathen Fitzgerald 10 Bertrand 20.48h
10 Coleman Langford 9 Bertrand 20.70h
11 Yancy Welsh 9 Franklin 22.20h
12 William Adams 11 Bertrand 22.70h
Varsity Boys 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Will Moats 10 St Patrick 43.40h
2 Owen Kaps 10 Bertrand 44.70h
3 Nolan Meyers 12 Arapahoe 45.70h
4 Gunnar Hadley 10 Loomis 45.90h
5 Dahlton Wood 11 Cambridge 46.30h
6 Lathen Fitzgerald 10 Bertrand 47.80h
7 Zach McArthur 11 Cambridge 48.30h
8 Trevor Brown 11 Southern Valley (Oxford) 48.40h
9 Logan Knaus 11 Wilcox-Hildreth 49.80h
10 Beau Knapp 10 Elm Creek 50.10h
11 Will Krondak 9 St Patrick 51.10h
12 William Adams 11 Bertrand 54.30h
13 Yancy Welsh 9 Franklin 54.80h
14 River Eddy 9 Alma 55.30h
15 Beckham Lewis 9 Elm Creek 58.90h
Thomas Gale 9 St Patrick NT
Varsity Boys 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Bertrand 45.60h
Jonah NelsonArik AckermanJackson FurlongEthan Klingenberg
2 Hi-Line 45.90h
Trevor JorgesKody KellerColton StubbsRyker Evans
3 Elm Creek 48.10h
Trey MinerBeau KnappCarter EricksonDrew Harbor
4 Loomis 48.50h
Chris LarsonKhaleb PaffordCarter HadleyGabriel Kimball
5 Franklin 49.90h
Colton BowerEvan KolamiBarett HaussermannGrant Haussermann
Arapahoe DQ
Austin WarburtonTyler MillerColton CarlsonNolan Meyers
St Patrick DQ
Alexander DaviesJosh DaviesLogan O'MalleyWill Moats
Varsity Boys 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Bertrand 3:46.50h
Owen KapsOwen BrownJonah NelsonArik Ackerman
2 Hi-Line 3:47.30h
Jordan KranzTreyton EvansRyker EvansColton Stubbs
3 Cambridge 3:50.60h
Zach McArthurQuintin ShanerDahlton WoodDerek Trompke
4 Arapahoe 3:52.70h
Nolan MeyerReilley EinspahrColton CarlsonTristian White
5 Elm Creek 3:53.20h
Trey MinerCarter EricksonBeau KnappDrew Harbor
6 St Patrick 3:54.60h
Heirigs JosephAlexander DaviesJames HeirigsLogan O'Malley
7 Arapahoe 4:00.00h
Campbell SchutzAustin WarburtonTyler MillerGabe White
8 Loomis 4:06.00h
Gunnar HadleyTrevin EdwardsClay BohrGabriel Kimball
9 Franklin 4:11.00h
Grant HaussermannMatt AyresKyler CarraherColton Bower
10 Wilcox-Hildreth 4:15.20h
Grayson SheenChase BungerLucas LindenChristian Penny
Varsity Boys 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 St Patrick 9:17.00h
Jarrett MilesDax ConnickSam TroshynskiJames Heirigs
2 Hi-Line 9:27.00h
Jordan KranzNate HodgeAyden MooreBroden Dean
3 Cambridge 9:37.00h
Shane HorwartAidan GundersonZach McArthurDerek Trompke
4 Wilcox-Hildreth 9:59.00h
Grayson SheenKeegan LindenLogan KnausChristian Penny
5 Bertrand 10:02.00h
Lathen FitzgeraldDashiell AlexanderDawson NewcombJose Lund
6 Alma 10:09.00h
James DubbsAndrew RussellGavin DunseColten Fischer
7 Elm Creek 10:15.00h
Trent WatkinsShay HubbardKade SindtJonathan Thaden
Varsity Boys Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cristian Blincow 11 Loomis 46-00.00
2 Kyle Borland 12 Cambridge 45-02.75
3 Clayton Meyer 10 Loomis 42-03.25
4 Domonic Ayer 12 Cambridge 41-01.00
5 Joseph Kahrs 12 Franklin 40-05.25
6 Ben Tiede 12 Hi-Line 39-00.75
7 Ian Corder 11 Hi-Line 38-10.75
8 Keaton Kenning 12 Elm Creek 38-04.50
9 Dylan Carr 10 Elm Creek 36-06.00
10 Austin Harris 11 Cambridge 34-11.75
Robert Richmond 11 Wilcox-Hildreth ND
Keegan Linden 11 Wilcox-Hildreth ND
Riggin Ludeke 9 Loomis ND
Carsen Reiners 11 Hi-Line ND
Dylan Bahe 10 Arapahoe ND
Mason Noel 10 Southern Valley (Oxford) ND
Carson Grossnicklaus 10 Southern Valley (Oxford) ND
Adan Gonzalez-Orozco 10 Bertrand ND
Myles Boggs 10 Bertrand ND
Brecken Erickson 9 St Patrick ND
Nick Brumels 9 Elm Creek ND
Brodey Hinson 11 Bertrand ND
Max Serrano 12 Elm Creek ND
Jackson Lake 12 St Patrick ND
Tyler McConnell 12 Alma ND
Barett Haussermann 11 Franklin ND
Trevor Brown 11 Southern Valley (Oxford) ND
Owen Jackson 12 Alma ND
Drew Knoerzer 9 Hi-Line ND
Landon Nichols 11 St Patrick ND
Varsity Boys Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Cristian Blincow 11 Loomis 138-03
2 Drew Knoerzer 9 Hi-Line 131-08
3 Kyle Borland 12 Cambridge 126-01
4 Dylan Bahe 10 Arapahoe 116-08
5 Joseph Kahrs 12 Franklin 115-04
6 Colton Carlson 11 Arapahoe 113-06
7 Wilson Kuck 12 Bertrand 111-04
7 Austin Harris 11 Cambridge 111-04
Nick Brumels 9 Elm Creek ND
August Wick 11 Loomis ND
Joshua Carter 12 Loomis ND
Kadyn Schmidt 10 Elm Creek ND
Tyler McConnell 12 Alma ND
Robert Richmond 11 Wilcox-Hildreth ND
Carter Bose 12 Southern Valley (Oxford) ND
Ben Tiede 12 Hi-Line ND
Owen Jackson 12 Alma ND
Gabe Grove 9 Southern Valley (Oxford) ND
Landon Nichols 11 St Patrick ND
Dahlton Wood 11 Cambridge ND
Tommi Tavella 11 Southern Valley (Oxford) ND
Josh Davies 10 St Patrick ND
Max Serrano 12 Elm Creek ND
Brodey Hinson 11 Bertrand ND
Ian Corder 11 Hi-Line ND
Bryce Philips 11 Bertrand ND
Keegan Linden 11 Wilcox-Hildreth ND
Brecken Erickson 9 St Patrick ND
Barett Haussermann 11 Franklin ND
Colton Dahlgren 12 Alma ND
Varsity Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Shay Swanson 11 Loomis 5-08.00
2 Caleb Munson 11 St Patrick 5-08.00
3 Peyton Herrick 9 Alma 5-08.00
4 Carter Bose 12 Southern Valley (Oxford) 5-08.00
5 Jonah Nelson 11 Bertrand 5-06.00
6 Sam Troshynski 9 St Patrick 5-04.00
7 August Wick 11 Loomis 5-04.00
8 Ben Hoberty 9 Cambridge 5-02.00
9 Aidan Kidder 9 Bertrand 5-00.00
Adyn Thooft 10 Southern Valley (Oxford) NH
Beckham Lewis 9 Elm Creek NH
Dawson Newcomb 9 Bertrand NH
Matt Ayres 10 Franklin NH
Varsity Boys Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Owen Kaps 10 Bertrand 14-00.00
2 Arik Ackerman 12 Bertrand 13-00.00
3 Beau Knapp 10 Elm Creek 10-06.00
4 Damien Jensen 11 Loomis 10-00.00
5 Gabriel Bojorquez 9 Bertrand 9-06.00
6 Rafe Hill 9 Arapahoe 9-06.00
7 Reilley Einspahr 12 Arapahoe 9-06.00
8 Carter Hadley 11 Loomis 9-06.00
9 Zach McArthur 11 Cambridge 9-00.00
9 Cole Broeker 10 Southern Valley (Oxford) 9-00.00
9 Gunnar Hadley 10 Loomis 9-00.00
12 Thomas Gale 9 St Patrick 8-06.00
13 Griffin Stemper 9 Alma 7-06.00
James Dubbs 11 Alma NH
Tanner North 9 Arapahoe NH
Isaac Goshert 12 Arapahoe NH
Kody Keller 12 Hi-Line NH
Broden Dean 10 Hi-Line NH
Varsity Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Clayton Berry 12 Southern Valley (Oxford) 20-09.50
2 Shay Swanson 11 Loomis 19-06.00
3 Owen Brown 11 Bertrand 19-03.50
4 Quintin Shaner 11 Cambridge 19-02.00
5 Trevor Jorges 12 Hi-Line 18-11.75
6 Will Moats 10 St Patrick 18-05.00
7 Trey Miner 12 Elm Creek 18-05.00
8 Tyler Miller 11 Arapahoe 18-02.25
Dayron Reyes 10 Loomis ND
Matt Ayres 10 Franklin ND
Chase Bunger 10 Wilcox-Hildreth ND
Logan O'Malley 12 St Patrick ND
Isaiah Bullis 10 Hi-Line ND
Landon Boettcher 11 Franklin ND
Caleb Munson 11 St Patrick ND
Logan Knaus 11 Wilcox-Hildreth ND
Matthew Morgan 9 Cambridge ND
Jonathan Thaden 9 Elm Creek ND
Tristian White 11 Arapahoe ND
Khaleb Pafford 12 Loomis ND
Hunter Perks 9 Cambridge ND
River Eddy 9 Alma ND
Carter Erickson 10 Elm Creek ND
Gabe White 11 Arapahoe ND
Kota Batt 9 Southern Valley (Oxford) ND
Grant Beitler 11 Hi-Line ND
Gage Thulin 10 Alma ND
Grant Haussermann 9 Franklin ND
Jackson Furlong 12 Bertrand ND
Giorgi Tsikarishvili 11 Southern Valley (Oxford) ND
Bastin Gillet 10 Arapahoe ND
Adam Gesick 11 Alma ND
Dawson Newcomb 9 Bertrand ND
Varsity Boys Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Clayton Berry 12 Southern Valley (Oxford) 41-05.50
2 Quintin Shaner 11 Cambridge 40-08.00
3 Trey Miner 12 Elm Creek 39-02.00
4 Owen Kaps 10 Bertrand 39-02.00
5 Carter Bose 12 Southern Valley (Oxford) 38-04.00
6 Tristian White 11 Arapahoe 37-03.00
7 Jarrett Miles 9 St Patrick 36-08.00
8 Reilley Einspahr 12 Arapahoe 36-01.50
Carter Erickson 10 Elm Creek ND
Sam Troshynski 9 St Patrick ND
Heirigs Joseph 12 St Patrick ND
Hunter Perks 9 Cambridge ND
Trevor Brown 11 Southern Valley (Oxford) ND
Tyler Miller 11 Arapahoe ND
Treyton Evans 9 Hi-Line ND
Khaleb Pafford 12 Loomis ND
Gage Thulin 10 Alma ND
Kade Sindt 9 Elm Creek ND
Nate Hodge 12 Hi-Line ND
Colton Stubbs 10 Hi-Line ND
Varsity Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Hayley Miles 11 St Patrick 13.10h
2 Yesenia Lopez 11 Bertrand 13.30h
3 Paige Sickels 11 Cambridge 13.40h
4 Samantha Schemper 12 Loomis 13.60h
5 Adysen McCarter 9 Elm Creek 13.70h
6 Halley Childears 10 St Patrick 14.10h
7 Maggie Walker 12 Hi-Line 14.30h
8 Emerson Swanson 10 Arapahoe 14.35h
Varsity Girls 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Hayley Miles 11 St Patrick 13.20h
2 Yesenia Lopez 11 Bertrand 13.30h
3 Samantha Schemper 12 Loomis 13.50h
4 Paige Sickels 11 Cambridge 13.60h
5 Adysen McCarter 9 Elm Creek 13.70h
6 Maggie Walker 12 Hi-Line 13.80h
7 Halley Childears 10 St Patrick 13.90h
8 Emerson Swanson 10 Arapahoe 14.10h
9 Carlee Stuhmer 11 Alma 14.20h
10 Ryeann Ritner 11 Wilcox-Hildreth 14.30h
11 Jada Lerdall 12 Hi-Line 14.40h
12 Carley Thompson 9 Hi-Line 14.50h
13 Addison Overholser 9 Wilcox-Hildreth 14.60h
14 Carly Stewart 9 Loomis 14.80h
15 Bailey Lennemann 11 Franklin 14.90h
16 Jordyn Cross 10 Cambridge 15.10h
17 Alexis Wolfe 11 Alma 15.30h
17 Rylee Gutzwiller 10 Elm Creek 15.30h
19 Kendall Stemper 11 Alma 15.50h
20 Lucrecia Noel 11 Southern Valley (Oxford) 15.70h
21 Bregan Hammond 11 Southern Valley (Oxford) 15.80h
22 Makayla Johnson 9 Wilcox-Hildreth 16.10h
22 Lola Erpelding 9 Elm Creek 16.10h
24 Abree Karash 9 Southern Valley (Oxford) 16.40h
24 Kaylee Dodson 10 Bertrand 16.40h
26 Miranda Carlson 10 Arapahoe 17.90h
27 Joslyn tenBensel 11 Arapahoe 19.40h
28 Brenna Johannsen 10 Cambridge 21.70h
Baylee Horner 11 Loomis NT
Varsity Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Yesenia Lopez 11 Bertrand 27.40h
2 Paige Sickels 11 Cambridge 27.60h
3 Jalen Kent 9 Cambridge 27.90h
4 Brooke Quadhamer 12 Wilcox-Hildreth 28.10h
5 Adysen McCarter 9 Elm Creek 28.20h
6 Samantha Schemper 12 Loomis 28.30h
7 Bella Arensdorf 10 St Patrick 29.50h
8 Halley Childears 10 St Patrick 29.60h
Varsity Girls 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Yesenia Lopez 11 Bertrand 27.80h
2 Jalen Kent 9 Cambridge 27.90h
3 Paige Sickels 11 Cambridge 28.30h
4 Brooke Quadhamer 12 Wilcox-Hildreth 28.40h
5 Samantha Schemper 12 Loomis 28.50h
6 Adysen McCarter 9 Elm Creek 28.90h
7 Bella Arensdorf 10 St Patrick 29.00h
8 Halley Childears 10 St Patrick 29.30h
9 Addison Siebels 9 Alma 29.70h
10 Sarah Jensen 10 Wilcox-Hildreth 30.00h
11 Jada Lerdall 12 Hi-Line 30.40h
11 Kristin Brandt 10 St Patrick 30.40h
13 Ryeann Ritner 11 Wilcox-Hildreth 30.50h
14 Sabrina Jacobsen 9 Arapahoe 30.80h
15 Liz Meyers 11 Southern Valley (Oxford) 31.10h
16 Jordyn Cross 10 Cambridge 31.20h
17 Carly Stewart 9 Loomis 31.30h
18 Carley Thompson 9 Hi-Line 31.40h
19 Anna Grube 9 Franklin 31.70h
20 Rylee Gutzwiller 10 Elm Creek 31.80h
21 Maggie Walker 12 Hi-Line 32.40h
22 Cassandra Shultz 9 Loomis 33.00h
23 Lucrecia Noel 11 Southern Valley (Oxford) 34.30h
24 Lola Erpelding 9 Elm Creek 35.40h
24 Samantha Stone 9 Alma 35.40h
26 Abree Karash 9 Southern Valley (Oxford) 36.10h
27 Miranda Carlson 10 Arapahoe 38.00h
28 Joslyn tenBensel 11 Arapahoe 44.90h
Kallie Hammond 9 Alma NT
Varsity Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brianna Quinn 11 Southern Valley (Oxford) 1:01.60h
2 Paige Sickels 11 Cambridge 1:04.50h
3 Brooke Quadhamer 12 Wilcox-Hildreth 1:05.10h
4 Sarah Jensen 10 Wilcox-Hildreth 1:06.10h
5 Alexis Billeter 12 Loomis 1:06.20h
6 Addison Siebels 9 Alma 1:07.10h
7 Genna Blakely 12 St Patrick 1:07.30h
8 Peyton Sich 9 Arapahoe 1:09.50h
9 Breelle Miller 10 Cambridge 1:10.20h
10 Emma Donley 10 Wilcox-Hildreth 1:12.00h
11 Leah Downer 9 Cambridge 1:12.05h
12 Yaneli Murillo 9 Bertrand 1:12.09h
13 Alayna Niesen 9 St Patrick 1:12.10h
14 Tracy Roskop 11 Arapahoe 1:15.00h
15 Cassandra Shultz 9 Loomis 1:17.00h
16 Ava Dimas 9 St Patrick 1:17.80h
17 Samantha Stone 9 Alma 1:19.00h
18 Grace Schimmels 9 Hi-Line 1:21.80h
19 Lola Erpelding 9 Elm Creek 1:22.00h
20 Sierra Bloos 9 Franklin 1:26.00h
Varsity Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brianna Quinn 11 Southern Valley (Oxford) 2:30.40h
2 Addison Neal 10 Alma 2:32.40h
3 Kate Stienike 11 St Patrick 2:34.90h
4 Alexis Billeter 12 Loomis 2:36.60h
5 Anna tenBensel 10 Arapahoe 2:38.00h
6 Brenna Deterding 9 Cambridge 2:39.00h
7 Jalen Kent 9 Cambridge 2:40.00h
8 Morgan Sindt 12 Elm Creek 2:42.00h
9 Claire Ortgiesen 10 Wilcox-Hildreth 2:53.00h
10 Riley Scott 9 Alma 2:57.00h
11 Leah Downer 9 Cambridge 2:57.30h
12 Yaneli Murillo 9 Bertrand 2:57.50h
13 Izzy Dubbs 9 Alma 3:01.00h
14 Tracy Roskop 11 Arapahoe 3:03.30h
15 Keira Wasenius 10 Southern Valley (Oxford) 3:05.30h
16 Caitlyn Hindal 9 Franklin 3:05.40h
17 Sabrina Schemper 10 Loomis 3:13.70h
18 Makayla Johnson 9 Wilcox-Hildreth 3:13.90h
19 Sierra Bloos 9 Franklin 3:20.60h
20 Katlynn Parker 10 Hi-Line 3:34.00h
21 Georgia Ramsey 9 Wilcox-Hildreth 3:34.10h
Elizabeth Olson 9 Franklin NT
Varsity Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brianna Quinn 11 Southern Valley (Oxford) 5:59.00h
2 Genna Blakely 12 St Patrick 6:10.40h
3 Anna tenBensel 10 Arapahoe 6:21.00h
4 Morgan Sindt 12 Elm Creek 6:23.00h
5 Kori Koeppen 10 Cambridge 6:42.00h
6 Addison Pool 9 Alma 6:50.00h
7 Megan tenBensel 11 Cambridge 6:52.20h
8 Caitlyn Hindal 9 Franklin 6:58.90h
9 Laurel Stalder 9 Southern Valley (Oxford) 7:05.00h
10 Helana Pettit 9 St Patrick 7:10.00h
11 Torrin Donaldson 10 Loomis 7:11.00h
12 Addison Hansen 9 Bertrand 7:34.00h
13 Sabrina Schemper 10 Loomis 7:47.30h
14 Marcia Estrada 10 Bertrand 7:52.00h
15 Keya Knaus 9 Wilcox-Hildreth 8:37.00h
Elizabeth Olson 9 Franklin NT
Alexis Billeter 12 Loomis NT
Varsity Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Kate Stienike 11 St Patrick 12:51.80h
2 Brenna Deterding 9 Cambridge 13:56.00h
3 Kori Koeppen 10 Cambridge 13:57.00h
4 Megan tenBensel 11 Cambridge 14:11.00h
5 Bryanah Hindal 11 Franklin 14:21.00h
6 Whitney Dickau 10 Hi-Line 14:44.00h
7 Denise Hunt 10 Elm Creek 15:02.00h
8 Ayva Sullivan 9 Elm Creek 15:03.00h
9 Helana Pettit 9 St Patrick 15:24.30h
10 Torrin Donaldson 10 Loomis 15:31.00h
11 Brooklyn Strohmyer 11 Elm Creek 15:46.20h
12 Addison Hansen 9 Bertrand 15:48.00h
13 Marcia Estrada 10 Bertrand 15:58.00h
14 Madi Gifford 10 St Patrick 16:01.00h
Varsity Girls 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Autumn Deterding 11 Cambridge 17.50h
2 Sadie Maloley 10 Bertrand 17.90h
3 Tonja Heirigs 10 St Patrick 18.40h
4 Georgia Crandall 11 Loomis 18.45h
5 Brooklyn Wiese 9 Loomis 18.60h
6 Linden Biskup 10 Alma 18.90h
7 Elise O'Neill 11 St Patrick 19.20h
8 Jacey Kent 10 Cambridge 21.70h
Varsity Girls 100m Hurdles Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Sadie Maloley 10 Bertrand 17.51h
2 Autumn Deterding 11 Cambridge 17.80h
3 Tonja Heirigs 10 St Patrick 18.60h
4 Georgia Crandall 11 Loomis 18.70h
5 Linden Biskup 10 Alma 19.02h
6 Brooklyn Wiese 9 Loomis 19.10h
7 Jacey Kent 10 Cambridge 19.16h
8 Elise O'Neill 11 St Patrick 19.20h
9 Berkley Warner 9 Arapahoe 20.19h
10 Natalie Malcom 10 Hi-Line 21.20h
11 Payton Muegerl 10 Hi-Line 21.60h
12 Josie Majka 9 Arapahoe 23.35h
Varsity Girls 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Maci McCarter 12 Elm Creek 51.80h
2 Georgia Crandall 11 Loomis 52.50h
3 Autumn Deterding 11 Cambridge 53.50h
4 Elise O'Neill 11 St Patrick 54.70h
5 Emerson Swanson 10 Arapahoe 55.30h
6 Carlee Stuhmer 11 Alma 56.10h
7 Berkley Warner 9 Arapahoe 56.40h
8 Brooklyn Wiese 9 Loomis 56.80h
9 Linden Biskup 10 Alma 57.30h
10 Sarah Jensen 10 Wilcox-Hildreth 58.00h
11 Natalie Malcom 10 Hi-Line 58.30h
11 Tonja Heirigs 10 St Patrick 58.30h
13 Jacey Kent 10 Cambridge 58.90h
14 Emma Donley 10 Wilcox-Hildreth 59.60h
15 Lexi Robinson 9 Elm Creek 1:00.00h
16 Payton Muegerl 10 Hi-Line 1:03.00h
17 Josie Majka 9 Arapahoe 1:07.00h
Varsity Girls 4x100m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 St Patrick 54.30h
Elise O'NeillBella ArensdorfGenna BlakelyHayley Miles
2 Elm Creek 55.50h
Samantha KnappMaci McCarterDenise HuntAdysen McCarter
3 Loomis 55.60h
Samantha SchemperBaylee HornerGeorgia CrandallAlexis Billeter
4 Bertrand 56.30h
Yesenia LopezAleya HueftleYaneli MurilloSadie Maloley
5 Cambridge 56.60h
Paige SickelsPaige KlumpeBreelle MillerJordyn Cross
6 Alma 57.20h
Elizabeth DubbsCarlee StuhmerTori TischnerAddison Neal
7 Franklin 57.40h
Bryanah HindalBailey LennemannAbigail YelkenAnna Grube
8 Arapahoe 57.60h
Gentry WarnerSabrina JacobsenNaomi GutierrezPeyton Sich
9 Hi-Line 58.60h
Zoey EvansCarley ThompsonJada LerdallMaggie Walker
Varsity Girls 4x400m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 St Patrick 4:37.00h
Genna BlakelyAlayna NiesenTonja HeirigsKate Stienike
2 Alma 4:39.00h
Addison SiebelsAddison NealTori TischnerRiley Scott
3 Cambridge 4:39.50h
Autumn DeterdingBrenna DeterdingJacey KentJalen Kent
4 Wilcox-Hildreth 4:47.00h
Emma DonleySarah JensenClaire OrtgiesenBrooke Quadhamer
5 Arapahoe 4:49.80h
Berkley WarnerAnna tenBenselPeyton SichEmerson Swanson
6 Hi-Line 4:56.00h
Whitney DickauNatalie MalcomJada LerdallGenesee Knackstedt
7 Elm Creek 5:03.00h
Samantha KnappMaci McCarterDenise HuntLexi Robinson
8 Franklin 5:20.30h
Anna GrubeCaitlyn HindalElizabeth OlsonBryanah Hindal
Varsity Girls 4x800m Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Alma 11:01.00h
Riley ScottAddison SiebelsTori TischnerAddison Neal
2 Cambridge 11:21.00h
Leah DownerBrenna DeterdingBreelle MillerKori Koeppen
3 Hi-Line 11:38.00h
Whitney DickauKaydee DiefenbaughGretchen HodgeGenesee Knackstedt
4 Elm Creek 12:33.00h
Morgan SindtRylee GutzwillerDenise HuntAyva Sullivan
5 St Patrick 12:38.00h
Madi GiffordAva DimasHailey GuthrieHelana Pettit
6 Bertrand 14:30.00h
Varsity Girls Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Abigail Yelken 11 Franklin 38-06.75
2 Haley Stone 12 Elm Creek 38-05.75
3 Ashley Brown 12 Elm Creek 36-07.50
4 Chloe Anderson 9 Loomis 35-10.25
5 Hope Koller 11 Arapahoe 35-08.75
6 Schyler Hoberty 11 Cambridge 34-10.00
7 Addison Simmerman 12 Elm Creek 34-09.00
Elizabeth Kugler 9 Bertrand ND
Hanna Stewart 11 Loomis ND
Gentry Warner 10 Arapahoe ND
Lauren Hickey 11 Hi-Line ND
Keya Knaus 9 Wilcox-Hildreth ND
Bekah Taylor 11 Southern Valley (Oxford) ND
Alivia Knoerzer 12 Hi-Line ND
Georgia Ramsey 9 Wilcox-Hildreth ND
Bethany Pelton 9 Bertrand ND
Aubrey Brown 11 Southern Valley (Oxford) ND
Addison Overholser 9 Wilcox-Hildreth ND
Sklyler Oberg 10 Hi-Line ND
Mika Baker 9 Franklin ND
Ashley Tolstedt 12 St Patrick ND
Ali Webb 11 Cambridge ND
Jenna Hunt 11 Southern Valley (Oxford) ND
Chloe Besler 12 Cambridge ND
Jenna Kimberling 11 St Patrick ND
Leah Schutz 10 Bertrand ND
Bailey Lennemann 11 Franklin ND
Megan Montgomery 10 St Patrick ND
Varsity Girls Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Schyler Hoberty 11 Cambridge 106-02
2 Abigail Yelken 11 Franklin 104-05
3 Hanna Stewart 11 Loomis 103-01
4 Haley Stone 12 Elm Creek 100-00
5 Reagan Meier 12 Elm Creek 97-02
6 Alivia Knoerzer 12 Hi-Line 94-10
Hope Koller 11 Arapahoe ND
Chloe Anderson 9 Loomis ND
Gentry Warner 10 Arapahoe ND
Elizabeth Kugler 9 Bertrand ND
Jayda Schroeder 9 Elm Creek ND
Bethany Pelton 9 Bertrand ND
Mika Baker 9 Franklin ND
Lauren Hickey 11 Hi-Line ND
Jenna Kimberling 11 St Patrick ND
Leah Schutz 10 Bertrand ND
Jenna Hunt 11 Southern Valley (Oxford) ND
Aubrey Brown 11 Southern Valley (Oxford) ND
Keya Knaus 9 Wilcox-Hildreth ND
Riley Scott 9 Alma ND
Georgia Ramsey 9 Wilcox-Hildreth ND
Kate Roberg 11 St Patrick ND
Addison Overholser 9 Wilcox-Hildreth ND
Sklyler Oberg 10 Hi-Line ND
Bailey Lennemann 11 Franklin ND
Chloe Besler 12 Cambridge ND
Bekah Taylor 11 Southern Valley (Oxford) ND
Ashley Tolstedt 12 St Patrick ND
Ali Webb 11 Cambridge ND
Varsity Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brianna Russell 11 Southern Valley (Oxford) 5-01.00
2 Paige Klumpe 11 Cambridge 4-10.00
3 Ashley Brown 12 Elm Creek 4-08.00
4 Carlee Stuhmer 11 Alma 4-06.00
5 Kallie Hammond 9 Alma 4-06.00
6 Kristin Brandt 10 St Patrick 4-04.00
7 Naomi Gutierrez 9 Arapahoe 4-04.00
8 Jersie Hermanson 10 Loomis 4-04.00
9 Teya Carlini 11 St Patrick 4-02.00
10 Bella Arensdorf 10 St Patrick 4-02.00
11 Kenzy Drain 11 Bertrand 4-00.00
Aliyah Wilken 10 Hi-Line NH
Dallas Weitzel 9 Hi-Line NH
Katlynn Parker 10 Hi-Line NH
Kaylee Dodson 10 Bertrand NH
Brooklyn Strohmyer 11 Elm Creek NH
Varsity Girls Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Samantha Schemper 12 Loomis 11-08.00
2 Dringman Cierra 11 Southern Valley (Oxford) 8-06.00
3 Autumn Deterding 11 Cambridge 8-06.00
4 Kendall Stemper 11 Alma 7-06.00
5 Tori Tischner 10 Alma 7-06.00
6 Laurel Stalder 9 Southern Valley (Oxford) 7-00.00
7 Sabrina Schemper 10 Loomis 6-06.00
7 Leah Downer 9 Cambridge 6-06.00
7 Alayna Niesen 9 St Patrick 6-06.00
7 Baylee Horner 11 Loomis 6-06.00
7 Addison Hansen 9 Bertrand 6-06.00
Gretchen Hodge 12 Hi-Line NH
Samantha Knapp 12 Elm Creek NH
Grace Schimmels 9 Hi-Line NH
Dakota Guthrie 10 St Patrick NH
Varsity Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Brianna Quinn 11 Southern Valley (Oxford) 15-11.00
2 Brooke Quadhamer 12 Wilcox-Hildreth 15-03.25
3 Sadie Maloley 10 Bertrand 15-03.25
4 Hayley Miles 11 St Patrick 15-02.75
5 Ryeann Ritner 11 Wilcox-Hildreth 14-01.75
6 Maci McCarter 12 Elm Creek 14-00.00
7 Bella Arensdorf 10 St Patrick 13-09.00
8 Torrin Donaldson 10 Loomis 13-06.00
Karissa Hodge 12 Hi-Line ND
Yesenia Lopez 11 Bertrand ND
Kaydee Diefenbaugh 12 Hi-Line ND
Aleya Hueftle 12 Bertrand ND
Joslyn tenBensel 11 Arapahoe ND
Liz Meyers 11 Southern Valley (Oxford) ND
Maddie Ehrke 12 Alma ND
Alexis Wolfe 11 Alma ND
Miranda Carlson 10 Arapahoe ND
Anna Grube 9 Franklin ND
Morgan Sindt 12 Elm Creek ND
McKinizi Porteck 10 Loomis ND
Emerson Swanson 10 Arapahoe ND
Jalen Kent 9 Cambridge ND
Carley Thompson 9 Hi-Line ND
Lexi Robinson 9 Elm Creek ND
Bregan Hammond 11 Southern Valley (Oxford) ND
Emma Donley 10 Wilcox-Hildreth ND
Jersie Hermanson 10 Loomis ND
Breelle Miller 10 Cambridge ND
Varsity Girls Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Hayley Miles 11 St Patrick 33-04.50
2 Sadie Maloley 10 Bertrand 32-07.50
3 Bryanah Hindal 11 Franklin 31-06.50
4 Naomi Gutierrez 9 Arapahoe 31-01.50
5 Jacey Kent 10 Cambridge 30-08.00
6 Adysen McCarter 9 Elm Creek 30-02.00
7 Alexis Wolfe 11 Alma 28-10.00
8 Aleya Hueftle 12 Bertrand 28-08.00
Samantha Knapp 12 Elm Creek ND
Paige Klumpe 11 Cambridge ND
Claire Ortgiesen 10 Wilcox-Hildreth ND
Maddie Ehrke 12 Alma ND
Maggie Walker 12 Hi-Line ND
Natalie Malcom 10 Hi-Line ND
Sabrina Jacobsen 9 Arapahoe ND
Karissa Hodge 12 Hi-Line ND