Colorado Springs Metro 4A Girls Depth Analysis

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now


Kallaway Wood is part of the sprint and jump depth at Elizabeth that could keep the Cardinals in the hunt all season long.

The Classical Academy was the 4A Girls state champion team last spring. This year, with the new classification boundaries, TCA is back in 3A, but they still call CSML 4A home. As does Elizabeth, another team that is back down in 3A this year.

As things appear now, TCA and Elizabeth bring back the top depth in the league. Overtaking either one for one of the top positions in the league will involve some serious reeling in of the early leaders, but very little is outside of the realm of possibility at this point.

Top returning individuals from around the league include: Audra Frieden, Chantae Steele, Claudia Valenzuela, Erika Willis, ReaAnn Queener (The Classical Academy), Ashten Loeks, Chloe Peterson, Jordan Feist, and Kallaway Wood (Elizabeth), Alexis Buckhaults and Ellie Enderle (Canon City), Katarina Menge, Kelly Farnham, and Shaelynn Williams (Mesa Ridge), Aaliyah Ricketts and Caitlyn Anderson (Widefield), and Gya'ni Sami (Sierra).

At the bottom is a list of the top 20 freshmen from around the league in cross country this fall. That list offers a bit of insight into how this year's class of freshmen might impact distance scoring around the league.

2016 co HS F Outdoor Track Team Scores (Returners Only)

Calculated as of February 10, 2017

These rankings were calculated by scoring the rankings as a meet. We scored 20 deep for individuals only. Individuals ranked 1st place received 20 points for their team, on down to 1 point for 20th place.

Athletes whose graduation years are unknown were left out of the list.

1.Classical Academy, The820.5
Aleah Aragon (100H 3 = 3)
Anna Kemper (HJ 13 + LJ 10.5 + TJ 7 = 30.5)
Audra Frieden (200m 12 + 300H 20 = 32)
Autumn Boyles (100H 16 + 300H 15 + HJ 15 = 46)
Brooke Hoglin (400m 9.5 = 9.5)
Carissa Bahr (3200m 7 = 7)
Carly Nicholson (1600m 14 + 400m 15 + 800m 17 = 46)
Cayla Wilburn (100m 5 + 200m 9 + HJ 18 = 32)
Chantae Steele (1600m 20 + 200m 19 + 400m 20 + 800m 20 = 79)
Claudia Valenzuela (100m 20 + 200m 20 + 400m 16 = 56)
Erika Willis (PV 20 = 20)
Erin Percy (1600m 12 + 3200m 18 = 30)
Hannah Gaona (1600m 9 + 800m 12 = 21)
Julia Enger (100H 11 + LJ 1 + TJ 12 = 24)
Kate Peterson (1600m 10 + 800m 10 = 20)
Katie Flaherty (1600m 16 + 3200m 15 + 800m 13 = 44)
Kelsey Eichelberger (400m 3.5 + LJ 12 + TJ 14 = 29.5)
Kristen Kater (3200m 3 = 3)
Maria Feldotto (D 2 + HJ 13 = 15)
McKenna Cooper (D 1 = 1)
McKenzie Elliott (1600m 17 + 400m 9.5 + 800m 14 = 40.5)
Megan Teel (D 6 + S 13 = 19)
Nicole Daum (HJ 19 + LJ 17 + TJ 18 = 54)
Rachael Maughan (1600m 1 + 3200m 13 = 14)
RaeAnn Queener (100H 19 + 200m 2.5 + 300H 17 + 800m 3 + HJ 20 + LJ 13.5 + S 10 = 85)
Raegan Bervig (300H 13 + S 16 = 29)
Sheridan Hunter (100m 2 + 200m 7 + 400m 3.5 = 12.5)
Taylor Patnaude (LJ 3 + S 5 + TJ 8 = 16)
Tegan Schlender (100H 2 = 2)
2.Elizabeth High School454.5
Adelaide Anderson (1600m 3 + 3200m 9 = 12)
Alaina Jones (1600m 5 + 3200m 17 = 22)
Alexa Hagans (100H 1 + 300H 2 = 3)
Ashlan Fowler (D 13.5 = 13.5)
Ashten Loeks (1600m 18 + 300H 19 + 800m 11 = 48)
Brenna Jones (1600m 11 + 800m 9 = 20)
Chloe Peterson (100m 19 + LJ 20 = 39)
Ella Benkendorf (100H 9 + 400m 12 + 800m 16 = 37)
Isabella Tebrugge (3200m 8 + 800m 4 = 12)
Jianna Valenti (D 9 + S 6 = 15)
Jordan Feist (PV 19 = 19)
Kallaway Wood (200m 16 + 400m 19 + LJ 19 = 54)
Kara Brooks (1600m 4 + 3200m 11 + 800m 6 = 21)
Lexye Wood (100m 7 + 200m 5 + HJ 17 + LJ 18 = 47)
Madeline Tebrugge (400m 5 = 5)
Megan Wesley (200m 6 + HJ 16 = 22)
Sydnee Eurich (100m 12 + 200m 10 + TJ 17 = 39)
Sydney Anzaldua (100m 4 + 400m 1 + LJ 9 + TJ 10 = 24)
Tracy Stewart (LJ 2 = 2)
3.Canon City High School365.5
Alexis Buckhaults (100m 15 + 100H 20 + 300H 16 + TJ 20 = 71)
Amanda Ary (D 11 + S 18 = 29)
Annika Hildebrand (D 13.5 = 13.5)
Ashton Atencio (100H 8 + 300H 8 = 16)
Elinor Enderle (1600m 19 + 300H 18 + 800m 19 = 56)
Ellie Till (400m 8 + 800m 15 = 23)
Hannah Vertrees (100H 15 + 300H 5 = 20)
Julianna Bufmack (D 17 = 17)
Kamri Garhart (100H 6 = 6)
Karey Pontius (100m 13 + 200m 14 = 27)
Katie Till (1600m 15 + 400m 18 + 800m 18 = 51)
Kyndal Smith (LJ 6 = 6)
Taylor Lee (100m 6 + 200m 11 + 400m 13 = 30)
4.Mesa Ridge High School301.5
Ariana Jackson (S 14 = 14)
Cassidy Braggs (D 7 = 7)
Destiny Palmer (100H 12 + 300H 9 = 21)
Flora Gbogi-Emmanuel (200m 4 + 400m 7 = 11)
Haley Vanmeter (3200m 5 = 5)
Jasmine Jackson (LJ 4 = 4)
Katarina Menge (1600m 13 + 3200m 20 + 800m 5 + HJ 13 = 51)
Kayli Cooper (100m 14 + 200m 18 = 32)
Kelly Farnham (D 19 + S 4 = 23)
Kori Johnson (100H 18 + 300H 14 = 32)
Meika Morris (S 9 = 9)
Shaelynn Williams (S 20 = 20)
Starr Fritsch (400m 6 + LJ 13.5 + TJ 15 = 34.5)
Trisha Silvestre (100H 10 + 300H 4 = 14)
Vanessa Nuhn (3200m 14 = 14)
kacey Tepley (100H 7 + 300H 3 = 10)
5.Widefield High School286
Aaliyah Ricketts (100m 3 + LJ 16 + TJ 19 = 38)
Amber Taylor (3200m 4 = 4)
Briana Witcher (100H 13.5 + 300H 6 = 19.5)
Brianna King (S 3 = 3)
Brooke Moore (100m 9 + 200m 15 + 400m 14 = 38)
Caitlyn Anderson (1600m 7 + 3200m 19 = 26)
Carmen Thomas (100m 8 + TJ 9 = 17)
Julia Esch (3200m 12 + 800m 1 = 13)
MacKenzie King (D 10 + S 7 = 17)
Michaela Kamberis (D 18 + S 15 = 33)
Shynesti Johnson (100m 17.5 + 200m 17 + 400m 11 = 45.5)
Tabitha Frandsen (1600m 8 + 3200m 16 + 800m 8 = 32)
6.Harrison High School161
Alexa Ware (200m 8 + LJ 15 = 23)
Bernadine Melton (D 5 = 5)
Ce'Hana Smith (200m 2.5 + LJ 10.5 = 13)
Destinee Hillman (100H 17 + 300H 12 = 29)
Ereana McCallister (100m 17.5 = 17.5)
Ivana Acaron (100H 5 + HJ 10.5 = 15.5)
Jayden Murray (100m 0.5 + 200m 1 = 1.5)
Kara Clarke (100m 0.5 = 0.5)
Katiah Thomas (D 15 + S 8 = 23)
Kaylene Richardson (D 12 + S 17 = 29)
Magnifique Nyonyishu (1600m 2 + 800m 2 = 4)
7.Woodland Park High School153
Autumn McAbee (D 8 + S 2 = 10)
Emily Arseneau (D 4 + S 12 = 16)
Isabel Rossi (100H 4 + 300H 1 = 5)
Jamie Godwin (3200m 6 = 6)
Jordan Hensley (D 16 + S 1 = 17)
Kelsie Bragg (100H 13.5 + 300H 7 + LJ 8 = 28.5)
Natalie Graber (300H 10 + HJ 10.5 = 20.5)
Sandra Dillinger (1600m 6 + 3200m 10 + 800m 7 = 23)
Shaelynn Irwin (100m 10 + 400m 17 = 27)
8.Sierra High School108
Briyana Bunson (100m 16 = 16)
Bryanna Johnston (300H 11 = 11)
DaeJuana Rhoads (100m 11 + 200m 13 = 24)
Gya'ni Sami (D 20 + S 19 = 39)
Jordan Johnson (LJ 7 + TJ 11 = 18)
9.Mitchell High School50
Aleah Brenner (400m 2 + LJ 5 + TJ 16 = 23)
Galactica Wiggins (TJ 13 = 13)
Jordan Lopez (D 3 + S 11 = 14)


Cross Country Freshmen


RANKTIMEATHLETE/TEAMGRADEMEET DATEPLACE
120:43.402020
221:13.702020
321:28.202020
422:02.302020
522:50.002020
622:53.002020
723:15.702020
823:35.102020
924:24.602020
1025:07.202020
1125:26.202020
1225:44.002020
1325:59.002020
1426:01.502020
1526:13.002020
1626:19.142020
1726:29.052020
1826:29.602020
1926:32.502020
2027:03.262020


Comments